تبلیغات
berooznews - درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن

درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن

نویسنده :نویسنده Ž
تاریخ:جمعه 12 خرداد 1396-04:13 ب.ظمفیدستان:

درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن

درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن

پرکاری و کم کاری تیروئید هردو می‌توانند تغییرات زیادی را در بدن انسان بوجود آورند، تیروئید بعنوان یکی از اصلی ترین غدد ترشح هورمون در بدن عمل میکند. تیروئید، غده پروانه ای شکل واقع در گردن است که هورمون تیروئید تولید میکند اختلالات تیروئید سبب می شود که این غده هورمون بیش از حد یا خیلی کم تولید کند که تعداد زیادی از توابع در بدن شما از ضربان قلب تا سوخت و ساز بدن شما را بعهده دارد.

اگر پزشک شما فکر می کند شما از تیروئید پر کار یا تحت فعال رنج می‌برید او ممکن است آزمایش هایی را برایتان سفارش دهد خواندن نتایج مانند یک کار پیچیده به نظر میرسد به یاد داشته باشید که تنها پزشک شما میتواند بیماری تیروئید را تشخیص دهد بنابراین مطمئن شوید که شما را با او در مورد نتایج و آغاز درمان در صورت لزوم بحث خواهید کرد.

درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن

۱٫ آیا TSH شما در محدوده طبیعی است؟

آزمون اول تیروئید که به طور کلی توسط پزشکان گرفته میشود TSH است TSH مخفف “هورمون تحریک کننده” است که توسط غده هیپوفیز ایجاد شده و تیروئید را تحریک به ایجاد و انتشار هورمون T4 و T3 میکند.

TSHرا می توان به “موتور” غده تیروئید تشبیه کرد که میزان هورمون تیروئید، سنتز و انتشار آن به داخل بدن را تعیین میکند.

مقدار نرمال برای TSH بین ۰٫۴ – ۴٫۰ mIU / L است.

اگر TSH شما در این محدوده است که نشانه خوبی است با این حال، ارزش TSH نرمال به طور کامل مشکلات تیروئید را رد نمیکند مقادیر حداکثر نرمال TSH میتواند مشکلات بالقوه تیروئید که در حال تکامل است را نشان دهد.

با توجه به تعامل پیچیده از هورمون های مختلف که به عملکرد تیروئید کمک می کند.

اکثر مشکلات تیروئید نیاز به دو یا چند آزمایش برای شناسایی و تشخیص دارد حتی اگر TSH شما طبیعی است پزشک شما ممکن است انجام آزمایش های بیشتری را سفارش دهد اگر او هنوز هم گمان می کند که شما ممکن است یک مشکل تیروئید داشته باشید.

۲٫ تفسیر آزمایش با TSH بالا چیست؟

TSH به تیروئید میگوید که T4 و T3 بیشتری تولید کند هورمونهایی آزاد شده از تیروئید «به فرمان TSH» درسراسر بدن عمل می کنند. اگر تیروئید شما تحت فعال است سپس آن به اندازه کافی T4 و T3 عمده آزاد نمی کند بنابراین غده هیپوفیز TSH بیشتری آزاد خواهد کرد و جبران خواهد کرد.

بنابراین، یک TSH بالا ممکن است نشانه ای از کم کاری تیروئید «وضعیتی که در آن غده تیروئید شما مقادیر ناکافی از هورمون تولید می کند» باشد.

با این حال، برای اعلام چنین تشخیصی نیاز به بررسی اکثر می باشد.

۳٫ به علائم و نشانه های کم کاری تیروئید نگاه کنید

علاوه بر خواندن TSH بالا، کم کاری تیروئید نیز تعداد زیادی از نشانه های بالینی را نشان می دهد پزشک شما هر یک از علائم زیر یا نشانه های مشکوک به کم کاری تیروئید را میگوید:

افزایش حساسیت به سرما
خستگی
افزایش وزن غیر قابل توضیح
پوست خشک غیر منتظره
یبوست
درد و خشکی عضلانی
درد و تورم مفاصل
افسردگی و یا سایر تغییرات خلق و خوی
با سرعت کمتری ضربان قلب عادی
نازک شدن مو
تغییرات چرخه قاعدگی
تفکر و یا صحبت کردن آهسته

۴٫ تفسیر آزمایش با TSH بسیار کم چیست؟

از سوی دیگر، اگر شما TSHبسیار پایین داشته باشید آن ممکن است پاسخ بدن برای هیپوفیز شما به تولید TSH کمتر به خاطر هورمون های تیروئید T3 و T4 بیش از حد در بدن باشد به این ترتیب TSH پایین ممکن است نشانه پرکاری تیروئید «تولید بیش از حد هورمون تیروئید» باشد.

باز هم، برای اعلام چنین تشخیص آزمایش خون بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

خواندن TSH به تنهایی میتواند پزشک شما را در مسیری خاص قرار دهد اما به خودی خود آن که معمولا تشخیصی نیست.

۵٫ به علائم و نشانه های پرکاری تیروئید توجه داشته باشید

پرکاری تیروئید علاوه بر خواندن TSH پایین، بسیاری از نشانه های بالینی را ارائه میدهد پزشک شما هر یک از علائم زیر یا نشانه های مشکوک به پر کاری تیروئید را می گوید:

ضربان قلب سریع تر از عادی
کاهش وزن بدون خاطر
افزایش اشتها
تعریق
لرزش، اغلب در دست
اضطراب، تحریک پذیری و یا سایر تغییرات خلق و خوی
خستگی
حرکات روده اغلب مکرر
غده تیروئید بزرگ شده « که می تواند در گردن شما احساس و یک “گواتر” نامیده میشود»
مشکل خواب

برآمدگی چشم و یا بیرون زده بیش از حد معمول «این علامت در نوع خاصی از پرکاری تیروئید به نام بیماری گریوز است به طور خاص، اختلالات چشم است به نام “افتالموپاتی گریوز است”»

۶٫ از مقدار TSH خود را برای بازرسی بر درمان مستمر تیروئید استفاده کنید

اگر شما با یک اختلال تیروئید تشخیص داده شده اید و در حال دریافت درمان برای آن هستید پزشک شما به احتمال عمده توصیه خواهد کرد که شما آزمون TSH را به طور منظم برای بررسی اثربخشی درمان انجام دهید با بازرسی مداوم همچنین میتوانید اطمینان حاصل کنید که سطح TSH شما در محدوده هدف است.

درمان برای شرایط کم کاری و پرکاری تیروئید بسیار متفاوت هستند.محدوده هدف برای درمان تیروئید معمولاً یک TSH بین ۰٫۴ – ۴٫۰ mIU / L است اگر چه این ممکن است بسته به نوع اختلال تیروئید شما متفاوت باشد.

شما به احتمال عمده در آغاز درمان خود مراقبتهای بیشتری دریافت خواهید کرد زمانی روال TSH شما کاملا سازگار می شود در آن موقع نظارت کمتر ممکن است مناسب باشد معمولاً در حدود یکبار در هر ۱۲ ماه مناسب است.

۷٫ بررسی کنید که آیا T4 شما در محدوده طبیعی است.

T4 از رایج ترین هورمون های است که اندازه گیری میشود و به طور مستقیم توسط غده تیروئید تولید میشود و پس از آن در سراسر بدن در گردش است محدوده طبیعی T4 آزاد بین ۲٫۸ – ۰٫۸ ng / dL است.

مقدار دقیق ممکن است بسته به آزمایشگاه و فرم خاص انجام آزمون متفاوت باشد.با این حال، برای بسیاری از نتایج آزمایشگاهی، در کنار انها یک محدوده نرمال تعیین شده است به طوری که شما به راحتی می توانید دیدن نمایید که آیا T4 شما پایین، عادی و یا بالا است.

۸٫ تفسیر ارزش T4 در رابطه با ارزش TSH چیست؟

اگر مقدار TSH شما غیر طبیعی بالا باشد ممکن است نشان دهنده کم کاری تیروئید باشد یک T4 کم تشخیص هیپوتیروئیدی را پشتیبانی می کند از سوی دیگر، اگر مقدار TSH شما به طور غیر طبیعی کم باشد ممکن است نشان دهنده پرکاری تیروئید باشد یک T4 بالا تشخیص پرکاری تیروئید را پشتیبانی کند.

۹٫ ارزیابی ارزش T3 در موارد پرکاری تیروئید ممکن است.

T3، هورمون دیگر تولید شده توسط غده تیروئید است اما به طور کلی در مقادیر قابل توجهی کمتر از T4 است T4 از هورمون های اصلی تیروئید است و مورد استفاده در تشخیص بیماریهای تیروئید است بعضی از موارد پرکاری تیروئید «در بیماری های خاص» وجود دارد که به طور قابل توجهی T3 بالا می رود و T4 طبیعی باقی مانده است و این زمانی است که اندازه گیری T3 بسیار مهم می شود.

اگر T4 طبیعی است اما TSH کم است T3 بالا می تواند تشخیص پرکاری تیروئید را اعلام کند.در حالی‌که T3 می تواند اطلاعات ارزشمندی در تشخیص پرکاری تیروئید ارائه دهد آن برای تشخیص کم کاری تیروئید کمک نمیکند.T3 آزاد به طور معمول بین ۲٫۳ – ۴٫۲ pg / mL در بزرگسالان بالای ۱۸ سال است.

باز هم، تعداد دقیق ممکن است بسته به آزمایشگاه و فرم خاصی از آزمون باشد که انجام آن ها متفاوت است با این حال، برای بسیاری از نتایج آزمایشگاهی، در کنار آن ها یک محدوده نرمال تعیین شده است به طوری که شما به راحتی میتوانید دیدن نمایید که آیا T3 شما پایین، عادی و یا بالا است.

۱۰٫ تفسیر آزمایش آنتی بادی تیروئید برای افتراق بین انواع مختلفی از بیماری تیروئید.

اگر شما با یک اختلال تیروئید تشخیص داده شده اید پزشک شما به احتمال عمده یک سری سفارش از تحقیقات دیگر برای تیروئید به منظور بررسی اکثر و اعلام تشخیص سفارش دهد آزمایش آنتی بادی که معمولا انجام میشود ممکن است منجر به تشخیص سرنخ های مهمی در تیروئید شود.

آزمایش آنتی بادی تیروئید میتواند به تمایز بین انواع تیروئیدیت و نیز شرایط خود ایمنی تیروئید کمک کند.TPO آنتی بادی پراکسیداز تیروئید که ممکن است در شرایط تیروئید خود ایمنی مانند بیماری گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو افزایش یابد.TG «آنتی بادی تیروگلوبولین» نیز ممکن است در بیماری گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو افزایش یابد.TSHR «آنتی بادی گیرنده TSH» ممکن است در بیماری گریوز افزایش یابد.

۱۱٫ آیا کلسی تونین شما اندازه گیری میشود.

آزمون کلسی تونین ممکن است برای بررسی اکثر مشکلات تیروئید باشد. کلسی تونین ممکن است در موارد سرطان تیروئید « به خاطر زمینه ای پشت اشکال مختلف از اختلال عملکرد تیروئید » افزایش یابد ارزش کلسی تونین نیز ممکن است در موارد هیپرپلازی سلولهای C بالا باشد که شکل دیگری از رشد غیر طبیعی سلول در غده تیروئید می باشد.

انجام سونوگرافی، نمونه برداری و یا آزمایش ید برای اعلام تشخیص تیروئید استدر حالی‌که آزمایش خون میتواند به پزشکان اطلاعات ارزشمند برای شناسایی و تشخیص مشکلات تیروئید ارائه دهد مواردی که در آن تحقیقات گسترده تر برای تعیین دقیق مشکل مورد نیاز است پزشک شما به شما توصیه تست اکثر، مانند سونوگرافی تیروئید، نمونه برداری و یا آزمایش ید را دارد.

سونوگرافی تیروئید ممکن است برای شناسایی گره های تیروئید مورد استفاده قرار گیرد اگر هر گره پیدا شود سونوگرافی میتواند این بینش را بدهد که آیا آن ها ندول «پر از مایع» جامد یا کیستیک است که هر دو نیاز به حالت های مختلف درمان دارند سونوگرافی نیز میتوانید برای بازرسی بر هر گونه رشد و یا تغییرات ندول در طول زمان استفاده شود.

بیوپسی تیروئید میتواند یک نمونه گیری از ندول های مشکوک برای رد کردن احتمال سرطان باشد.اسکن جذب ید میتواند اندازه گیری کند که کدام نواحی از تیروئید بطور مناسب فعال می باشد همچنین می توانید مناطق غیر فعال و یا بیش فعال شناسایی کند.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

آزمایش خون‌ تان را در خانه تفسیر کنیدآزمایش خون داد‌ه‌اید و از نتایج آن سر در نمی‌آورید؟ ما به شما می‌گوییم که این برگه هر آنچه باید درباره پرکاری و کم کاری تیروئید بدانید …همه چیز درباره پرکاری و کم کاری تیروئید پرکاری تیروئید بنا به گزارش راهنمای تفسیر نتایج آزمایش زنان توانمندقند و چربی های خون برای اغلب ما این اتفاق افتاده است که نسبت به تفسیر نتایج آزمایش خون تفسیر بالینی آزمایش‌های هماتولوژی دانسته …دانسته های یک پرستار و مشاوره ی پرستاری مشاوره پرستاری سوالات خود را در بخش نظرات راهنمای تفسیر آزمایش خون آکابهترین زمان برای انجام آزمایش خون صبح و در شرایط طبیعی بدن استآزمایش خون آزمایش تفسیر آزمایش هورمون لطفاً دکتر رهام صادقیسلام من به تازگی ازمایش هورمون دادم به دلیل پرمویی شدید روی صورت و زی گردن و روی شکم و جام نیوز راهنمای تفسیر آزمایش خونجام علمی آزمایش خون یا که مخفف جمله انگلیسی شمارش کامل خون است، یکی از ابتدایی الف با نحوه تفسیر نتایج آزمایش آشنا شویدخیلی از افراد پس از انجام آزمایشهای پزشکی و دریافت برگه نتایج، علاقه‌مندند پیش از راهنمای تفسیر نتایج آزمایش خونگلبول های قرمز و سفید خون آزمایش کامل خون، همان آزمایش معروفی است که تعداد سلول‌های تومورهای بدخیم تیروئید سرطان تیروئید در سنین جوانی و میانسالی شیوع دارد و در خانم‌ها شایع‌تر است این درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن › آزمایشسلامتتیروئید درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن ،تفسیر کامل آزمایش درباره آزمایش سلامت درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن پردیس سلامت › دربارهآزمایشسلامت درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن پرکاری و کم کاری درباره آزمایش سلامت تیروئید مجله خبری و تفریحی گپینو » درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن › دربارهآزمایشسلامت درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن › درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن اس ام اس زیبا درباره فاصله ها و جدایی دلسوز پردیس سلامت › اساماسزیبادرباره درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن تفسیر نتایج آزمایش تیروئید › در آزمایش تیروئید و شکر سفید نیز تأثیر منفی در سلامت تیروئید و تفسیر اجزای آزمایش آزمایش خون‌ تان را در خانه تفسیر کنید › آزمایش خون داد‌ه‌اید و از نتایج آن سلامت است مقدار طبیعی آن درباره تفاوت آزمایش آزمایش تشخیص کم‌پرکاری تیروئید سطح ، و فوق تخصص › شرایط آزمایش تیروئید پزشک این آزمایش‌ها را تفسیر کرده و از نتایج آن به همراه درباره چند روش ساده برای مقابله با کم‌کاری تیروئید › سلامت و بهداشت دیگری هم مواجه هستید و آن «کم‌کاری وضعیت غده تیروئید و کاهش وزن، به فکر تفسیر آزمایش تیروئید خیلی ساده جدول آی تجربه › تفسیرآزمایشتیروئید تفسیر آزمایش تیروئید خیلی ساده جدول اگه کم کاری یا پرکاری تیروئید دارید و یا مشکوک به این

مطلب درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :درباره آزمایش سلامت تیروئید و تفسیر آن
http://mofidestan.ir/%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%d8%aa%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%af-%d9%88-%d8%aa%d9%81%d8%b3%db%8c%d8%b1-%d8%a2%d9%86/


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
is erectile dysfunction curable
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:59 ق.ظ
erectile repair http://viagralim.us erectile repair !
I'm not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.
viagra efectos negativos
شنبه 18 خرداد 1398 03:37 ق.ظ

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر